Suflör ne demek? – Her Şeyden Biraz

Suflör ne demek?

Suflör Nedir?

Ülkemizde pek yaygın olmasa da pek çoğumuz en az 1 kere bile olsa tiyatroya gitmişizdir. Zaman zaman küçük çaplı yerel tiyatrolar izlesek de bu iş üzerine ciddi uğraş veren tiyatro ekipleri de var. Ekipteki her oyuncu, izleyicilere daha kaliteli bir sunum hazırlayabilmek için sahnede elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. İzlediğimiz tiyatroların bir de senaryo hazırlama bölümü var. Tiyatrolar, arkaplanda da ciddi çalışmalar gerektiren bir iş. Öyle ki bir senaryo yazmak zaman zaman yazarların aylarını alabiliyor. Sonuçta da ortaya güzel bir eser çıkıyor.

Suflör Ne Demek?

Oyuncuların büyük bir kısmı profesyonel olsa bile sahnenin etkisi ve heyecanından dolayı söyleyeceği sözleri unutabiliyor. İnsanlık hali tabi, ancak sunumun bozulmaması için sözleri unuttuğunu izleyiciye belli etmemesi gerek. Bunun için de oyuncuların en büyük yardımcıları suflörler. Suflörler, perdenin arkasındalardır ve oyuncular sözleri unuttuğu yerde onlara sözlerini hatırlatır. Bu sayede tiyatro sunumundaki düzen aksamadan devam eder.

İzlediğimiz skeçlerde de suflörleri görebiliyoruz. Her ne kadar onlar perdenin arkasında olsa da oyuncular ayda yüzlerce skeç sunduğu için sözleri unutabiliyor. Dolayısıyla skeçlerde de suflörlerin var olduğunu bilmeliyiz. Suflörler, senaristten aldıkları senaryonun bir kopyası ile oyuncuların perdede hemen arkasına geçer ve sözleri unuttuğunu fark ettiği, veya hatırlatma gerektiği an cümlenin tamamını olmasa da başındaki bir iki kelimeyi oyuncuya hatırlatır. Bu sayede oyuncu rolünü aksatmadan sunumu tamamlar. Dolayısıyla suflörler, tiyatrodaki akışın bozulmamasını sağlayan kişilerdir.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir