Olimpos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir? – Her Şeyden Biraz

Olimpos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Olimpos, adı ‘Ulu dağ” anlamına gelen eski Yunan kelimesinin karşılığıdır. Olimpos Antik Kent, içinde “Yanartaş” adını alan sönmeyen ateş anlamına gelen bir doğalgaz kaynağını da bulundurmaktadır. Eski Likya medeniyetinin hakimiyetindeki 6 şehrinden 3 oy hakkına sahip olanlarından biridir. Orman ve yeşillikler arasındaki tarihi bu yapıt görsel bir şölen olarak yıllardır ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Olimpos Antik Kentin ortasından akan Olimpos çayı, şehri iki kısma ayırarak nehrin kanal içine alınması sonucu bu iki yaka inşa edilen köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Olimpos Çayının her iki yanında birçok tapınak ve mezar bulunuyor. Çalıların kapladığı bu yapıtlar saklı bir kent görünümü vermektedir. Ağaçların kapladığı bir yapıt görüyorsanız bu antik bir kalıntı olabilir ki hangi yöne saparsanız sapın farklı bir tarihi eser çıkıyor karşınıza. Zamanında liman olarak kullanılan bu kent, denizden gelen gemilerin nehre girerek ticaret kaynağı olarak kullanılmasını açıklamaktadır.

Doğa içerisinde yer alan bu bakir yapıt, sahilden aşağıya uzanan ahşap otelleri ve genç kampçıların gözde yerlerindendir. Ağaçlar arasında ilgi çeken bir şehri keşfetmek istiyorsanız Olimpos Antik Kenti ziyaret etmeniz önerilmektedir.

Olimpos Antik Kenti Tarihçesi

Olimpos Antik Kenti antik Lidya medeniyetinin en gelişmiş ve stratejik önem arz eden şehirlerinden biridir. Phaselis Antik Kenti, Olimpos ile komşu olmaktadır. Eski Helenistik dönemde M.Ö 300 civarında inşa edildiği düşünülmektedir.

Arkeolojik olarak Helenistik dönemi sınırlı sayıda olsa da antik kaynaklarda Helenistik dönemde Olimpos adından sıkça bahsedilir. Özellikle Strogon, Olimposu gezmiş ve gezdiği yerlerden bahsetmektedir. Helenistik dönem ardından Olimpos’ta büyük bir ayaklanma başlamıştır.

Gelidonya Körfezine kadar olan bölgede korsanlık faaliyeti gösteren ve Olimpos’ta da varlığı bilinen Zeniketes M.Ö. I. yüzyılda, Olimpos halkı ile birlikte Roma’ya karşı bir isyan başlatmıştır. Bu isyan uzun bir süre devam etse de Roma’nın askeri gücü sebebi ile Olimpos’un tekrardan egemenliği altına alınmıştır.

Roma dönemi ardından, Romalıların Hristiyanlığı kabul etmesi üzerine kentte dini görüş yayılmıştır ve Bizans dönemine geçilmeye başlanmıştır.

Hristiyanlığın yasak olduğu dönem olan M.Ö III. yüzyılda Methodius adında önemli bir piskopos bulunmaktadır. Önemli bir din adamı olan piskoposun, Methodius ile iş birliği sonucunda Hristiyanlığa geçiş başlamıştır. Kentte farklı imar faaliyeti ortaya çıkmaya başlamıştır.

Piskoposluk sarayı, Roma döneminde tapınağında içinde yer aldığı kutsal bir alan olarak kabul edilmektedir. Bizans dönemine geçilmesi ardından bu kutsal alan korunmaya devam etmektedir.

Kentin en büyük kilisesinin Piskoposluk kilisesi olarak yer almaktadır. Kentte bulunan 9 adet kilise bu kentin önemli bir dini merkez olduğu açıklamaktadır. Likya dönemindeki en büyük vaftizhane Olimpos’ta bulunmaktadır.

Kuzey kentte bulunan, M.S. 2. yy. sonu ile M.S. 3. yy. başlarına tarihlenen Marcus Aurelius Arkhe Polis’in mezarındaki yazıt, Aurelius’un Likya Birliği’nde Lykiarkh (başkanlık) görevinde bulunduğu bilgisi, kentin bu dönemde tekrardan Likya Birliği’nde önemli bir konuma ulaştığını göstermektedir.

7. Yüzyılda Müslümanlığın doğuşu ile birlikte Arap kabileleri Akdeniz kıyılarına akınlar düzenlemektedir Afrika’dan gelen veba salgını ve yüzyılda gelen depremler bu dönemde Olimpos’un lanetlendiğine dair bir inanç ortaya çıkarmaktadır.

7. Yüzyıl sonlarına doğru Olimpos halkı tarafından kentin terkedildiği düşünülmektedir. 18. Yüzyılın sonlarına doğru sadece Kıbrıslı Hacı Hasan isimli birinin su kanalı ve değirmen yaptırdığı bilinmektedir.

Olimpos Antik Kenti Nerede?

Olimpos Antik Kent, Akdeniz Bölgesinde Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı önemli bir liman şehri olarak tanımlanmaktadır. Antalya’ya 85 km, Kumluca ilçesine 25 km mesafededir. Kemer ve Kumluca’nın batı sınırında bir vadide yer almaktadır.

Kumluca mahallesine 40 dakika uzaklıkta bulunan Olimpos, Kemer ilçesinin 28 km batısındadır. Olimpos adını aldığı almakta olan Tahtalı Dağdan 10 km uzaklıktadır. 

Olimpos Antik Kente Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınız ile İstanbul, Ankara veya Adana’dan geliyor iseniz Antalya yolunu takip ederek Kemer yönüne sapınız. Ardından 30 km ilerleyerek sahilde bulunan Olimpos yol ayrımına giriniz 12 km sonrasında antik kente ulaşacaksınız.

İzmir veya Muğla tarafından gelmekte iseniz Kumluca’yı geçmeniz ardından 15 km sonrasında Olimpos yol ayrımı görünecektir. Aynı şekilde yol ayrımından dönmeniz ardından 12 km sonrasında antik kente ulaşacaksınız. Şahsi araç ile gelemeyen ziyaretçiler Antalya Otogarı’nda yer alan 600 nolu Kumluca-Kaş otobüsüne binmesi ardından Olimpos yol ayrımındaki durakta inerek antik kente giden minibüslere binmeniz yeterlidir.

Olimpos Antik Kent Giriş Ücreti

2020 yılı Olimpos kişi başı giriş ücreti 30 TL’dir. Fakat 60 TL vererek Müze Kartı alabilirsiniz. Böylece 1 yıl boyunca tüm müzelere ücretsiz girebilirsiniz. Öğretmen ve öğrencilere ücretsizdir fakat 18 yaşından büyük öğrenciler indirimli müze kartı ile 30 TL vererek fırsattan faydalanabilir.

Askeri personeller ve polisler ücretli olarak girebilmektedir. Olimpos ziyaret saatleri yaz döneminde açılış saati 08:30 kapanış saati 21:00’dır. Kış döneminde ise açılış saati 08:30 kapanış saati 17:30’dur.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir