Ronda da gezilecek yerler – Her Şeyden Biraz

Ronda da gezilecek yerler

İspanya Ronda, Malaga iline bağlı şehir Malaga’ya 100 km uzaklıktadır. Rond’ ya gittiğinizde nereye gidilir, nereler görülür bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ronda gezi planlaması yaparken gezilecek yerleri araştırmak gerekebilir. Bu güzel şehre girdinizde hayran kalacağınız bir yerdir. Bana göre bu şehri iki asker ile koruyabileceğiniz falezler üzerine kurulmuş eski köprü ve yeni köprü olarak başlıca gezilecek yerleri ayrıca İspanya’da Boğa Güreşleri Kurallarının ilk yazıldığı yerdir. Kullanılan para birimi EURO dur.

RONDAYA NE ZAMAN GİDİLİR

Ziyaretçiler genel olarak Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında tercih etmektedir. Bu aylar sıcak dönemlerdir. Sıcaklara dayanamıyorsanız Mayıs ayları veya Ekim aylarında gidilebilir bu aylarda da yağışlı olarak geçmektedir bunları göz önüne alarak bir tatil planı yapınız.

RONDA DA NERELER GEZİLİR

Bu yazımızda Malaga Ronda’ya gittiğinizde nereler görülür, nereler gezilir bunu anlatmaya çalışalım. Ronda ulaşım araç kiralama veya otobüs seferleriyle gidebilirsiniz. Turlarla gittiğinizde saten rehberiniz sizi Ronda ‘da muhteşem yerleri gösterecektir.

Rahatlıkla bu şehri rahat bir spor ayakkabısı giyerek sağlam bir yürüyüşle gezilecek, görülecek yerleri keşfedebilirsiniz.

PLAZA DE TOROS DE RONDA

İspanyanın en eski boğa güreş arenasıdır. Boğa güreşinin ilk temellerinin, kurallarını atıldığı yerdir. Senede bir kere güreşlerin yapıldığı boğa güreşi arenasında birde müze vardır. Bu müzeyi 5 – 10 Euro’ya ziyaret edebilirsiniz.

PUENTE NUEVO

Yeni köprü 120 metre derinliğinde bu köprünün inşaatı 1759 yılında inşaat edilmeye başlanmış, köprünün ayakları eskiden zindan olarak kullanılmaktaymış. Bu köprüye yeni köprü denilmektedir. Birde eski köprü bulunmaktadır.

Bu köprü üzerine iki askeri diktiğinizde falezler üzerine kurulan şehri koruyabilecek bir stratejik yer olarak söyleyebiliriz. Daha önce Müslümanların saklandığı yerler arasındaymış.

Bu köprüyü geçtiğinizde görebileceğiniz yerler arasında eski şehri gezebilirsiniz. Ronda yeni yerleşim yerleri ile Boğa Güresi Arenasının olduğu tarafta ayrı bir yerleşkesidir.

BAÑOS ARABES YACİMİENTO ARQUEOLÓGİCO

Ronda arap hamamları 13 yüzyılda inşa edilen Arap hamamlarını Ronda Tur gezisinde ziyaret edebilirsiniz.

LA CİUDAD ( ESKİŞEHİR )

Şehrin tarihi yani eski yerleşim yerine verilen isimdir. Orta Çağ günümüze kalan bu yerleşkede Eski Mağribi mimari yapısıyla trafiğe kapalı beyaz evler dikkat çekmektedir. Ronda gezisinde ayrıca Camiden kiliseye dönüştürülmüş Iglesia Santa Maria görmeniz de mümkündür.

IGLESİA DE SANTA MARÍA LA MAYOR RONDA

Bu mimariyi incelediğinizde yarı kilise, yarı cami olarak göreceksiniz. 1486 tarihinde inşa edilmeye başlamıştır. Köprüye 10 dakikalık bir yürüyüşle bu güzel yeri de görmeniz mümkündür.

RONDA’DA NEREDE YEMEK YENİR

Uzun bir yürüyüşün ardından yorulduğunuz ve dinlenmek bir şeyler yemek istiyorsunuz bu güzel şehirde ne tavsiye edilebilir?

Burada LA CASA DEL JAMON ziyaret ederek, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini yiyebilirsiniz. Şaraplar, tapasların tadına bakabilirsiniz.

Bu yazımızda Ronda Gezisinde nereler görülür, nereler gezilir, ne yenir, ulaşımı nasıldır bu sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Yazımızla alakalı sorular için sayfamızın yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir