Phaselis Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir – Her Şeyden Biraz

Phaselis Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir

Phaselis Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Beldesinde yer almaktadır. İlk kez 1811’de Kaptan Byford tarafından keşfedilmiştir. Phaselis Antik Kenti, İsa’dan önce 130 yılında Likya Birliği üyesi olmuştur ve bu üyelik 30 yıl boyunca sürmüştür. Kent, Askeri Liman, Güney Liman ve Kuzey Liman olmak üzere üç adet liman ile çevrilidir.

Girintili çıkıntılı Likya sahili ideal gemi sığınaklarıyla denizcilere bir armağan niteliğindedir ve Fhaselis en güzel örneğidir.

Phaselis, kentsel yapısı ve halka bakıldığında koloni tarzı olduğu söylenebilir. Etnik yapısı sebebi ile Likya’dan farklıdır ve uzaklaşmıştır. Pamphylia’ya komşudur ama tamamen yabancıdır. Ticaret ilgili kentte her şeye egemendir ve halkı tüccardır.

M.Ö 7. Yüzyılda Rodoslu denizciler tarafından beğenilmiş ve şehirdeki bir çobana verilen kurutulmuş balık karşılığında kenti almışlardır. Bu alışveriş ardından kent tarihinde saygı ve mizahla anılmıştır. Sonrasında Phaselis sikkelerinin üzerindeki balık sembolleri kentin hikayesinin bir örneğidir.

Büyük İskender konaklamak için Phaselis Antik Kenti’ni seçmekte ve Phaselis Halkının Büyük İskender’i altın taçla karşılaması tarihin en renkli sayfalarından biridir.

Coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu göstermektedir. Yarımadanın kuzeyinde, kuzeydoğusunda ve güneybatı kıyısında bulunan üç sahili, ticari liman hüviyetini vurgulamaktadır. Sonrasında yapılan korsan akınları sonrasında kent zayıflamıştır.

1158 yılından sonra Selçukluların fethi ardından tarih sahnesinden silinmiştir. Kentte bulunan liman, tiyatro, su kemerleri ve hamamlar başlıca yapılardandır. Roma himayesinde tipik Helenistik tarzda inşa edilen tiyatro ve hamama su taşınan köprüsü en iyi şekilde korunan yapılarıdır.

Bugün Phaselis Antik Kenti ve çevresi, Olympos Beydağları milli parkı içerisinde güvence altına alınmıştır. Phaselis Plajı, birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan tarihi bölge, sahile yakın mesafede bulunan miladi yapıtlarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir.

Koy gibi bir yapısı bulunduğu için dalgalı değildir. Sığ bir suyu olması sebebi ile de çocuklu ailelerin tercih edebileceği tatil alanlarındandır.

Phaselis Antik Kenti Nerede?

Antalya ilçesine bağlı Kemer’e 15 km uzaklıktaki Tekirova Beldesinin Çam yuva mahallesinde konumlanıyor. Phaselis Antik Kenti, Beydağ’ı içerisinde bulunan Olympos Milli Park ile iç içedir.

Phaselis Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Kemer’e uzaklığı 15 km’dir. Antalya’ya uzaklığı 60 km olmaktadır. Kemer- Finike, Finike- Kemer yönünden gelebilmektesiniz. Kemer- Kumluca yolu üzerinde antik kent tabelasını takip ettiğinizde antik kente ulaşacaksınız.

Phaselis Antik Kent Giriş Ücreti

Phaselis Antik Kent giriş ücreti 45 TL’dir. Müze Kartı geçerlidir. Antik kenti ücreti, Phaselis Plajı kullanım ücretini de barındırmaktadır. Hem eşsiz tarihi mimarileri gezip, Phaselis Plajında tertemiz denize girebilirsiniz.

Phaselis Antik Kent Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi: 1 Nisan- 1 Ekim olmak üzere 08:00- 21:00,

Kış dönemi: 1 Ekim- 1 Nisan olmak üzere 08:30- 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilmektesiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir