Ortaçağ Kenti Girona Gezisi – Her Şeyden Biraz

Ortaçağ Kenti Girona Gezisi

Gerona veya diğer adıyla Girona, İspanya’ya bağlı Katalonya Özerk Bölgesine bağlı merkez nüfusuyla 96 bin kişidir.

Barselona ile Girona arası 102 Km bir mesafe olan şehre ulaşım olarak 15 Euro karışılığında tren ile gidilebilmektedir.

 

Bu şehir müzeleri ve Game of Thrones dizinin sahnelerine misafirlik etmiş Girona Katedrali bulunmaktadır. Eski Yahudi Evlerinin olduğu ve tarihte Aşkenaz veya Sefarad Yahudilerin kökeni buradan çıkmaktadır.

Tarihte Kirli İsabel olarak bilinen I. Isabel, İspanya’da son Yahudi gidene kadar banyo yapmayacağını söyleyip hayatı boyunca iki kere banyo yapmıştır. Doğumunda ve Evliliğinde banyo yapan İsabel, Yahudileri topraklardan çıkarmıştır. Böylece Sefarad Yahudilerin kökenleri de ilk Girona’dan çıkmıştır.

Ortaçağ şehri olan Girona’da ortaçağ hamamları, iyi korunmuş ortaçağ surları, dar sokaklarını yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ayağınıza spor ayakkabı giyerek ciddi bir yürüyüş ile Girona’nın dar sokakları, dik eğilimli coğrafyasında yürüyüş yapabilirsiniz.

GİRONA’DA NEREYE GİDİLİR

SANT FELİU PEDESTRİAN BRİDGE

Onyar Nehri üzerine kurulmuş bir köprüdür. Eski Yahudi evlerine bakan tarafı ve bir tarafında devasa büyük Sant Feliu meydanında bakmaktadır.

GİRONA ASLANI

Sant Feliu Pedestrian köprüsünü geçtiğinizde sağ tarafınızda taş sütün üzerinde bir sütüne tırmanmış bir aslan göreceksiniz. Bu meşhur Girona Leon yani Girona Aslanıdır.

Bir efsaneye göre merdivenlere çıkıp Girona Aslanın Poposunu öptüğünüzde inanışa göre Girona’ya bir daha gelirsiniz. Biz tabi öpmedik ama öper gibide poz verdik. Şehre ilk girişte buradan bir resim çekinebilirsiniz. Bu aslanın aslı Girona Sanat Müzesindedir.

Burada yapabileceğini etkinlikler arasında Mimarisiyle Banys Àrabs görülmesi gereken yerlerden biridir. Arap Banyoları görülmesi gereken yerler arasındadır. Müslümanlar ve Roma hamamlarını görmeniz mümkündür.

LA UNİVERSİTAT DE SANT DOMÈNEC

Gotik tarzı kilise olan iki manastırdan oluşmaktadır. Daha sonra dışı korunarak iç tarafı Üniversite olarak kullanılmaktadır. İspanyada en sevdiğim tarafı tarihine sahip çıkarak binalar korunmuştur.

GİRONA KATEDRALİ

Girona Şehrinin sembolü olan, Aziz Petrus Bazilikasından sonra dünyanın en geniş ikinci katedralidir. Bu katedral merdivenleri yaklaşık saymadım ama 80 ile 90 basamak arasında yer almaktadır.

Konunun başında değindiğimiz gibi Game Of Thrones sahnelerin bir bölümü burada çekilmiştir. Sizde buradan bir resim alabilir, instagramda hikâyeler atabilirsiniz.

MÜZELER;

Girona’da gezilecek yerler arasında müzelerden de bahsetmiştik. Burada Girona da ziyaret edilecek müzeler arasında Museu d’Art de Girona, Museu d’Història de Girona, Museu del Cinema, Museu d’Història dels Jueus de Girona, The Museum of Jewish History müzelerini vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz.

DEVASA PARK;

Girona’da 1850 yıllarına uzanan boyu 55 metreye ulaşan ağaçların olduğu devasa park La Devesa Park Girona dinlenebilirsiniz. Piknik alanları, spor alanları bulunmaktadır.

GİRONADA YEMEK;

Girona gittiğinizde ne yiyebilirsiniz tabiki bu kadar gezi sonrasında bir kahve içebilir dinlenebilirsiniz. Karnınız acıktığında El Celler de Can Roca tavsiye edebilirim.

Evet bu yazımızda Barselona, Grino’da nereler gezilir, neler yenir, ulaşım, görülmesi gereken yerler hakkında bahsettik. Sizlerden Girona gezisi hakkında deneyimleriniz için sayfamızın altında yorumlardan deneyimlerinizi yazabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir