Kaputaş Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir – Her Şeyden Biraz

Kaputaş Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir

Kaputaş Plajı, Kaş ve Kalkan arasında bulunan bir kanyon ağzı plajı olmakla beraber dar ve derin kanyondan gelmekte olan soğuk su kaynağı, sahildeki çakıl taşlarının bir filtre görevi görmesi sebebiyle temiz ve turkuaz olarak denize dökülmektedir.

Bir resim tablosu görünümünde olan Kaputaş Plajı her yıl yerli ve yabancı olmak üzere birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Üstelik son yıllarda plajın drone ile çekilen resimleri yoğun bir ilgi görmüştür. Her yılın her mevsiminde turkuaz rengini korumaktadır. Plajda birçok eğlenceli aktivite düzenlenmektedir. Eşsiz doğası ve sit alanı özelliği olan bu bölgede “Mavi Mağara” olarak bilinen bir mağara mevcuttur.

Kaputaş Plajı Tarihçesi

Kaputaş Plajının bol virajlı ve Akdeniz’in kıyısından duvar gibi yükselen dağların ve derin vadilerin üzerinden geçen karayolunun bin bir güçle açıldığını tahmin etmek güç değildir. Bu yolların en virajlı kısımlarından birinde Kaputaş Plajı bulunmaktadır.

Kanyonun genişletilmesi ve kayalarda yarmaların açılmasında görev yapan 4 işçi 1967 yılında bu çalışmalar esnasında hayatını kaybetmiştir. Bugün hala Kaputaş Plajının önündeki kayalarda ölen işçilerin isimlerinin bulunduğu bir tabela mevcuttur.

Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı, Kaş ile Kalkan arasında bulunan bir karayolunun en virajlı kısımlarında derin bir kanyon bitişinin denize açıldığı kısımda yer almaktadır.

Kaputaş Plajına Nasıl Gidilir?

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesine 20 km, Kalkan’a ise 7 uzaklıktadır. Kaş ile Kalkan arasında bulunması dolayısıyla Kaş merkezden 25 dakika, Kalkan merkezden 10 dakika kadar bir mesafede yer almaktadır.

Antalya’dan gelen misafirler için bu yol virajlı olması dolayısıyla 3 saatlik bir mesafededir. Aracınız olmaması durumunda Antalya Otogarından Kaş ilçesine ardından Kaş’a ulaşmanız halinde plaja giden minibüsler ile Kaputaş Plajına gelebilirsiniz.

Plaja ulaşmanız için farklı bir alternatif Antalya’dan gerçekleşen günübirlik tekne turları olmaktadır. Bu turlar ile Kaputaş olmak üzere birçok koy gezme olanağınız mevcuttur. Virajlı bir sahil yolu kenarında olması dolayısıyla yakın bir konaklama mevcut değildir, fakat yakın ilçelerinde birçok otel, pansiyon gibi imkanlar bulunmaktadır.

Karayolu seviyesinden oldukça aşağıda olan plaja ulaşmak için yoldan geçen araçlar kısıtlı bir alana park edebilmektedir.

Yoldan geçen her araç Kaputaş Plajı için durmadığından sizler aracınızı park ederken trafik aynı zamanda akmaktadır, bu sebeple karşıya geçerek plaja ulaşmak zahmetlidir ve dikkatli olunmalıdır. Kaputaş Plajının sahiline ulaşmak için 187 basamak inilmektedir ve basamaklara ulaşmanız için bir süre yolun kenarından yürümeniz gerekebilir.

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Plaj girişinde ücret istenmemektedir. Fakat Antalya belediyesinin plaj için sunduğu şezlong, şemsiye ve kafeterya gibi imkanlar ücretlidir. İki şezlong ve bir şemsiye için 30 TL ücret tahsil edilmektedir.

Tuvalet ve soyunma odalarını kullanmak ücretsizdir. Herhangi bir hizmetini kullanmadan havlu ile mavi bayraklı bu plaja gelerek ücretsiz bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Kaputaş Plajının Denizi Nasıl?

Her daim turkuaz bir renkte olan plaj, ilerilere doğru sırayla açık yeşil ve koyu yeşil bir renge bürünür. Genelde çakıl taşları ve kum tanelerinden oluşan plaj güneşin etkisiyle bembeyaz bir renk almaktadır.

Plajın hemen sol tarafına yakın olan kayalarda daha serin olan su, sol tarafta ise daha ılımandır. Tabi soğuk su kaynağı olması sebebiyle yer yer soğuk su hissedilebilir. 8-10 metre sonrasında derinleşen bir yapıda olduğundan çocuklu ailelerin dikkat etmesi önerilmektedir. Dalgalı suların çakıllara vurması ile suyun sesi kara yoldan duyulabilir. Dalganın az olduğu sabah saatlerinde su daha sakindir.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir