Kumpas nasıl okunur? – Her Şeyden Biraz

Kumpas nasıl okunur?

Merhabalar, bu konumuzda teknik lisede okuyanlar, makine ressamı bölümü başta olmak üzere mühendisler den tutunda sanayide tornacı çırağına kadar ustaların, öğrencilerin bilmesi gereken ölçmek için kullanılan kumpas okuma konusunda sizlerde destek vermeye çalışacağız.

Teknik ressamların okullarda eğitim almaya başlamasından herhangi bir sanayide günlük iş hayatında sıklıkla başvurduğu bir parçanın boyutunu, ebadını hassak olarak ölçmek için kullanılan kumpası iyi bilmek ondalıklarını okumak gerekmektedir.

Bu hassas ölçü aletini iyi bir şekilde analiz etmek için kumpası okumak gerekmektedir. Bizde bu yazımızda kumpas nasıl okunur? İyi anlamak gerekir.

KUMPAS NASIL HESAPLANIR?

Kumpası bir parçaya dayadıktan sonra o parçanın ölçüleri nasıl alınır? Bununla ilgili aşağıdaki görselle sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Kumpasla ölçü almak için parçaya kumpasın iki çenesi dayayarak elimizle kumbaşın çenesi ittirerek sıkıştırıyoruz.

Bazı kumpaslar inç ve cm olarak göstermektedir. Bizimki santimetre ve milimetre olarak hesap türünden göstererek anlatacağız. Yukarıda ilk önce tam değeri hareketli çenede 0 değeri 41 den sonrayı gördüğü için 41 CM ondalık değeri ise çakışma değerine bakmak gerekecektir.

41 cm den sonra hareketli çenede bulunan 0 ~ 10 arasında değer ile ana cetveldeki değer hangi sayılarla örtüşmüş bunu okumak gerekiyor. Ondalık kısımda ana cetvelle kesiştiği ilk noktada bizim ondalık hassasiyet sayımızı verecektir.

Hareketli çenede ondalık kısmı ana çenede cetvelde hangi yerde tam kesiştiyse ondalık kısmına da onu yazacağız. Bizim cetvelde 25 mm kesiştiği için 41 CM 25 MM olarak kumpas cetveli okunmaktadır.

sanal kumpas simülatörü üzerinden sizde bunu kendinizde inceleyebilirsiniz. Bu konumuzda sade ve basit dille kumpas ölçü alma konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bununla ilgili sorularınız için sayfamızın altında yorumlardan sorularınızı gönderebilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir