e-tebligat nedir – Her Şeyden Biraz

e-tebligat nedir

Merhabalar, bu yazımızda e-tebligat ne demek, ne işe yarar bununla alakalı siz kullanıcılardan gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Diğer uzun adıyla elektronik tebligat olarak geçen ve kısaca e tebligat olarak bilinen uygulama hakkında hemen anlatımıza geçelim.

ELEKTRONİK TEBLİGAT YÖNETMELİĞİ

2013 yılından bu yana gerçekleştirilen e-tebligatın kapsamı 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle genişlemektedir. Buna göre tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, kooperatifler, vakıflar, sendikalar, meslek birlikleri, kamu iktisadi teşebbüsü, sermayeler, noter, avukat, hukuk müşavirleri, bilirkişiler bu kapsam içine dâhil edilecektir.

ELEKTRONİK TEBLİGAT NEDİR?

213 sayılı Vergi usul kanunu 456 sıra nolu vergi usul kanunu tebliğine göre e-tebligat sistemi mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Kapınıza gelen postacıyla, elektronik adrese yapılan tebligatlar aynı sayılmaktadır.

Bunu biraz daha açacak olursak postacının getirdiği tebligat mektubu ile sizin PTT üzerinden alacağınız onaylı KEP adresine gelecek e posta iletileri ile aynı sonuçları verecektir. Buda zaman kaybı yaşanmamasına, evrak kaybının önüne geçmek ve tebligatın zamanında yapılması, maliyetin düşürülmesi, hukuksal süreçlerin etkilenmemesi bakımından son derece önemlidir.

Bu yönetmelik zamanla kapsamı daha genişleyerek kullanımı yaygınlaşması beklenmektedir. Tebligatlar onaylı posta adreslerine gelmektedir. Bunun için bulunduğunuz PTT şubelerine başvurabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir