Tükenmez Kalem Kapağı Neden Deliklidir.? – Her Şeyden Biraz

Tükenmez Kalem Kapağı Neden Deliklidir.?

Öyle ya da böyle hepimiz gündelik yaşantımızda tükenmez kalemi oldukça kullanıyoruz. Zaman zaman işler yoğun gidince de kaleme dalıp “Tükenmez kalem kapağı, sen neden deliklisin arkadaş ?” diyebiliyoruz.Sahiden bu kalem kapağı neden delikli yapılır ? Oysa ki kalem kapağının delikli olması, bir tedbir olarak yapılmış bir özellik. Özellikle tükenmez kalemle günlük hayatta haşır neşir olan kişiler için gerçekten hayat kurtaran bu delikler, sıklıkla hayatınızı kurtarmasa da öyle zamanlar geliyor ki “İyi ki yapılmış” diyebiliyorsunuz. 

Tükenmez Kalem Kapağı Neden Delikli ?

Gelelim fasülyenin faydalarına… Tükenmez kalem kapağı, oldukça küçük bir nesne olduğu için insanlar, özellikle de çocuklar tarafından yutulabiliyor. Milyonda bir başa gelen bu olayda boğazında kalem kalan çocukların soluk borusuna hava geçişinin devam etmesini sağlamak için minik bir boşluk bırakılmış. Sanırım bu açıklama “Ya arkadaş, neden delikli ki ? “sorunuza bir nebze de olsa cevap olmuştur.

Tükenmez kalem kapağı neden delikli yapılır sorusuna, can kurtaran bir sebep olmasa da bir yanıtımız daha var. Ama bu sebep kalem kapağı neden delikli, sonuçta ben kalem kapağı falan yutmam diyen arkadaşlara daha çok hitap ediyor. Çünkü bu durumu az çok hepimiz yaşıyoruz. Kalemlerin içerisinde bulunan hava basıncı, dışarıdan gelen kuvvetin daha az etki etmesine neden oluyor. Kalem kapağında delik olunca da bu kuvvet daha az olsa bile içerideki hava basıncını yenerek daha kolay kalemin açılmasını sağlıyor. Umarım kafanızdaki kalem kapağı neden delikli yapılır sorusunun cevabını verebilmişizdir.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir