Tenzih Etmek Ne Demek – Her Şeyden Biraz

Tenzih Etmek Ne Demek

Tenzih etmek kelime anlamı ile kusurdan uzak tutmak anlamına gelmektedir. Kişiye o kusuru konduramamak, yakıştıramamak anlamında kullanılmaktadır. Tenzih etmek ne demek denildiğinde kısacası kişinin kusurlu ya da suçlu olmadığını belirtmek için kullanılan bir kelimedir.

Tenzih etmek eski Türkçe bir sözcük olup genellikle şu şekilde kullanılmaktadır; “Hepiniz cezalısınız, Ahmet’i tenzih ederim”. Bu cümlede herkesin cezalı olduğu fakat Ahmet’in kabahati olmadığı ve cezalı olmadığı belirtilmektedir.

Tenzih etmek kelimesi kişiyi olayın dışında tutmak anlamına da gelmektedir. O kişinin bu olay ile bir ilgi yok demek için kullanılan bir kelimedir. Eskiden daha çok tercih edilen bir kelime olup artık günümüzde o kadar fazla kullanımı yoktur. Eski bir kelime olduğundan dolayı çoğu kişi tarafından anlamı da bilinmemektedir.

Tenzih etmek kelimesi aslında karşılık olarak günümüzde çok sık kullandığımız karşılığı olan kelimeler bulunmaktadır. Tenzih etmek dışında tutmak, o kişinin bu olay il bir alakası yok, o kişinin bir kabahati yok anlamında kullanılır.

Bu olay ile ilgili sizleri tenzih ederim, yani bu olay ile ilgili sizleri konunun dışında bırakıyorum, sizi kabahatli ya da suçlu bulmuyorum manasında pek çok cümle ile örneklendirmek mümkündür. Yani tenzih etmek kelimesi kısacası ne anlama gelir denildiğinde, kişiyi olayın dışında tutmak ve o kişinin bu olay ile ilgili hiçbir suçu yok, kabahati yok anlamına gelmektedir.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir