Zaman Dilimi Nedir? – Her Şeyden Biraz

Zaman Dilimi Nedir?

Tüm dünya için geçerli olan zamana, insanların bu zamana göre tüm işlevlerini gerçekleştirdikleri süreye zaman dilimi ismi verilmektedir. Zaman dilimi için kısaca dünyanın standart zamandır demekte mümkündür. Farklı bölgelerde yaşayan insanların saat farkına nazaran gerçekleştirecekleri işlemlerini bu zaman dilimine uygun şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Zaman dilimi için başlangıç meridyeni esas alınmaktadır.

ZAMAN DİLİMİ NEDİR?

Dünyanın meridyenler ile ülkelerin konumlarına göre ülkelerin zaman dilimleri belirlenmektedir. Türkiye’nin zaman dilimi nedir denildiğinde bulunduğu konuma göre +02 ve +03’dür. Yani bu zaman dilimine göre başlangıç meridyenine göre İngiltere’de saat 01.00 iken ülkemizde saat 03.00 olacaktır. +02 başlangıç meridyeni ile aramızdaki saat farkını ifade etmektedir.

Zaman dilimi nasıl belirlenir? Sorusuna cevap olarak her ülkenin başlangıç meridyenine göre konumu esas alınarak zaman dilimi belirlenmektedir. Yani ülkeler arasındaki saat farkı İngiltere’ye göre belirlenmektedir. Bu zaman dilimi farkından dolayı ülkeler arası işlem tek bir zaman dilimine göre yapılmaktadır. Ekonomik, siyasi ve hukuki tüm işlemler zaman dilimine uygun şekilde yapılmak zorundadır.

ZAMAN DİLİMİ NE DEMEK

Yani meridyenlere göre zaman hesabında 1 meridyen 4 dakika demektir. Yani 15 meridyen farkı 1 saatlik farka tekabül etmektedir. Ülkeler arasındaki zaman dilimi farkını bulmak için bu meridyenler kullanılmaktadır. Ülkelerin bulundukları meridyen üzerinden başlangıç meridyenine olan uzaklıkları ile hesaplamalar yapılarak iki ülke arasındaki saat farkı belirlenmektedir. Zaman dilimi için ülkelerin meridyenlerinin yani konumlarının bilinmesi ve başlangıç meridyenine göre hesaplamaların yapılması gerekmektedir

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir