SMS’lerin Sonundaki B Harfi Ne Anlama Geliyor? – Her Şeyden Biraz

SMS’lerin Sonundaki B Harfi Ne Anlama Geliyor?

SMS’lerin sonundaki B harfini, 2016 Aralığının ilk günlerinde görmeye başladık. Bu kodları ilk kez gören pek çok kişi “Yanlış mesaj gönderdiler galiba” düşüncesiyle mesajın sonundaki kodu önemsemedi. Ancak gün geçtikçe, gelen mesajların sayısı arttıkça bu kodların hata ile gönderilmediği, aksine çok önemli bir anlamının olduğu ortaya çıktı. Bu mesaj kodları sayesinde bundan böyle mesajın hangi operatör tarafından gönderildiğini anlayabileceksiniz. B0XX fonksiyonunda gönderilen bu operatör kodlarının her birisi, farklı bir telekominikasyon firmasına ait. Örneğin Türk Telekom’dan gelen bir kısa mesajın sonunda B001 kodunu görürken Vodafone’den gelen bir kısa mesajın sonunda B003 ,Turkcell’de B002 kodunu görüyoruz. Bu sayede reklam ve dolandırıcılık amacıyla gönderilen kısa mesajları gönderen kişilerin daha kolay tespiti ve cezalandırılması sağlanacak.

Gönderilen bu mesajlar, bireysel kullanımlar için geçerli olmayacak. Örneğin ailenizden birisine bir kısa mesaj gönderirken mesajınızın sonunda operatör kodu yer almıyor. Bu sayede de bireysel konuşmalardaki karakter fazlalığının önüne geçiliyor. Ancak kurumsal bir SMS hizmeti kullanıyorsanız operatör kodları otomatik olarak karşı tarafa mesajınızın sonunda iletiliyor. Dolayısıyla sizin herhangi bir kod yazmanıza gerek yok. Karakter sayısına göre SMS ücreti alan pek çok firma, operatör kodlarının kullanımının zorunlu tutulmasıyla birlikte kullanıcılarına +4 karakter hakkı daha verdi. Dolayısıyla operatör koduyla birlikte mesajının +4 fazlası karakter kullanan üyelerin ücretlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak.

Operatör kodlarını piyasaya sunan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BDK), uzun süredir engellenmeye çalışılan izinsiz reklam gönderiminin bugüne kadar önüne geçemediklerini, bu yüzden de farklı bir yol arayışına girdiklerini, çözümü de operatör kodları sisteminde bulduklarını sözcüleri yoluyla ifade etti. Konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeler operatörlere yapıldıktan sonra 7 Aralık 2016 tarihinde resmi olarak operatör kodları kullanımı başladı. Telekominikasyon kuruluşları, alacakları operatör kodlarını kendileri belirlemiyorlar. Başvuru sırasına göre sistem, bu kuruluşlara otomatik olarak operatör kodu atıyor. Örneğin B0355’e kadar operatör kodları dolu ve siz de yeni bir başvuru yaptıysanız, tarafınıza otomatik olarak B0356 tanımlanacak. Bu sayede sistem daha düzenli işleyecek ve kullanıcılar hangi operatörden kısa mesaj aldıklarını ücretsiz bir şekilde öğrenebilecek.

Yazar ( Oyamak )

Arama Tags & Etiket ;

sms b kodları , kısa mesaj sonundaki b harfi nedir , sms sonundaki kodlar kime ait , sms sonundaki B001 Nedir , B002 Nedir , B003 Nedir , mesaj sonundaki B kodu anlamı ne

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir