Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? – Her Şeyden Biraz

Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Geride bıraktığımız 2016 yılında, yeni nüfus cüzdanı olarak geçecek “Çipli Nüfus Cüzdanı” tanıtımı yapılmıştı. Hatta 2016 yılı içerisinde dağıtım yapmak üzere çeşitli pilot iller seçilmiş, bu illerde çipli nüfus cüzdanı yaygınlaşmıştı. Ancak Türkiye’nin büyük bir kısmı halen eski kimlikleri kullanıyor. 2017 yılı itibariyle de Türkiye genelinde yeni çipli kimliğe geçiş başladı. Bu kapsamda kimliğini güncellemek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, isterlerse 199 numaralı telefon hattından, isterlerse de internet sitesi üzerinden çipli kimlik sistemine geçmek için randevu alabilecek.

Çipli kimlikler, pek çok açıdan güvenlik önlemlerini üst düzeye çekecek ve devlet dairelerindeki işlemleri kolaylaştıracak. Özellikle biyometrik fotoğraf barındırma sayesinde, kişilerin sahte kimlik kullanmasının önüne geçilecek. Ayrıca E-Devlet şifreniz de kimliğiniz üzerinde olacak. Bu sayede E-Devlet üzerindeki işlemlerinizi sorunsuzca, şifre unutma derdi olmadan yapabileceksiniz.

 

Yeni Çipli Kimlikler Nereden Alınır ?

Kimlik almak için randevuları Alo 199’dan veya ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet sitesi üzerinden çipli kimlikleriniz ile ilgili randevu alabilirsiniz. Alınan randevularda, Ad-Soyad bilgileriniz, TC Kimlik numaranız gibi kişisel bilgileriniz talep edilebilir. Sizden istenen bilgileri, gerekli kişilere ilettikten sonra yeni kimliğinizi almak üzere bir nüfus müdürlüğü belirleyeceksiniz. Burada size en yakın olan nüfus müdürlüğünü seçmeniz tavsiye edilir. Randevu işleminiz tamamlandıktan sonra belirtilen tarih ve zamanda belirtilen nüfus müdürlüğünde bulunarak kimliğiniz ile ilgili son işlemleri onaylayabilirsiniz.

Yeni Nüfus Cüzdanı için Gerekli Belgeler?

  • Nüfus Cüzdanı yerine geçen bir belge , Pasaport , Sürücü Belgesi ( size ait fotoğraflı bir belge )
  • Son Altı aya kadar çekilmiş bir ( 1 ) adet biyometrik fotoğraf
  • Kart Ücreti 16 TL
  • Başvuru sırasında PİN Kodu bulunan zarf

Yeni Kimliğim Elime Nasıl Ulaşacak ?

Kimliğiniz, adresinize kadar PTT kuryeleri tarafından getirilip bizzat şahsınıza teslim edilecek. Örneğin eşiniz için bir kimlik çıkartma işlemi yaptınız. Eşinizin kimliği eve geldi ancak eşiniz evde yok. Bu durumda eşinizin yerine kimliği siz alamıyorsunuz ve kimlik PTT Şubesi’nde bekletiliyor. Kimliğin ulaşım, üretim ve kullanım ücreti 16 TL’dir. Bu ücreti sadece 1 kez kimlik alımında ödeyeceksiniz. Yeni kimliğinizi kaybettiğiniz zaman, bu ücret 2 katına çıkacak ve katlanarak devam edecek. Bu yüzden kimliğinizi kaybetmemeye özen gösterin.

Yeni kimlikler pek çok açıdan hayatımızı kolaylaştıracak. Biyometrik görselinizi içerdiği için YGS-LYS gibi sınavlarda giriş çıkış işlemlerinde kimliğin size ait olup olmadığı net bir şekilde anlaşılır olduğu için özellikle sınav dönemine kadar sınava girecek olan öğrencilere yeni çipli kimliklerden çıkarmalarını öneririz.

Arama Tags & Etiket ;

yeni nüfus cüzdanı nereden alınır, yeni cipli nüfus cüzdanı nasıl alınır , yeni kimlik kartı için gerekli evraklar, gerekli belgeler, yeni kimlik için kaç para gerekli , yeni kimlik kartı kaç paraya çıkarılıyor , yeni cipli kimlik belgesi için belgeler , yeni kimlik kartı için ne gerekli ( yazar : oyamak )

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir