Paslı Bıçak Nasıl Temizlenir? – Her Şeyden Biraz

Paslı Bıçak Nasıl Temizlenir?

Bıçaklar evlerde en çok kullanılan aletlerden biridir. Kesici özellikleri sayesinde en fazla mutfaklarda kullanılan bu ürünler her ne kadar paslanmaz çelikten yapılması gerekse de zaman zaman çeliğin kalitesinin düşük olması bu bıçakların paslanmasının önüne geçemiyor.

Paslı bıçak temizleme de oldukça kolaydır ve kişiler bu bıçakları atmak yerine kolayca temizleyebilir ve uzun yıllar kullanmaya devam edebilir.

Bıçak Temizleme Nasıl Yapılır?

Bıçaklar içlerinde bulunan birçok farklı bileşen nedeni ile zamanla paslanarak deforme olmaya
başlarlar. Ancak zamanla paslanan bu bıçakların temizlenmesi için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemler arasında kişiler kendileri evlerde kullandıkları birtakım ürünleri kullanabilirler.

Paslı bıçak temizleme sırasında kullanılan ürünler arasında limon suyu son derece etkilidir. Limonun suyu pas lekesine karşı son derece etkilidir. Bu lekelerden kurtulmak için limonu sıkın ve suyunun içerisine bıçağı yatırın.

Bir gece bu suyun içerisinde bekleyen bıçağı ertesi gün tuza bastırın ve sünger ile ovmaya başlayın. Daha sonra da duru bir su ile iyice yıkayın. Bıçaklar pas lekesinden tamamen arınmış olacaktır.

Soğan İle Paslanan Bıçakları Temizleme

Paslı bıçak nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız soğan yöntemini de kullanabilirsiniz. Soğanı ikiye bölün ve üzerine pudra şekeri dökün daha sonra bıçakların üzerinde bulunan pasları bu karışım ile ovmaya başlayın.

Pas görüntüsünden kurtulmak için bu yöntem çok etkilidir. Anlık olarak lekelerden kurtulmak için çok ideal bir yöntemdir. Bıçağı ovduktan sonra yıkamanız ve silmeniz yeterli olacaktır. Farklı bir yöntem ise limon ve tuz yöntemidir.

Limonu ortadan ikiye bölün ve üzerine bir çay kaşığı kadar tuz dökün daha sonra da bıçakların üzerindeki pasları bu karışım ile ovun. Yaklaşık bir saat kadar sonrada dış fırçası ile ovmaya devam edin ve sonrasında yıkayın.

Paslar temizlenecektir. Karbonat da iyi bir çözümdür. Temiz bir bezi önce ıslatın ve daha sonra da üzerine karbonat dökün. Karbonatlı bez ile bıçağı detaylı olarak ovun ve sonrasında da bol su ile yıkayın. Paslanan bıçakları hemen atmak yerine yenisini almak yerine bu yöntemlerle kullanmaya devam edebilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir