Darülaceze ne zaman kuruldu – Her Şeyden Biraz

Darülaceze ne zaman kuruldu

Darülaceze II. Abddülhamid Han tarafından 1896 yılında İstanbul’da kurulan bir hayır kurumudur. Asil amacı olarak kimsesiz çocuklara ve muhtaçlara sahip çıkmak amacıyla kurulan bu hayır kurumunda yetimhane, hastane, okul, hamam, fırın, cami, havra, kilise ve el becerilerini geliştirmek amaçlı olarak düşünülmüş el sanatları atölyesi bulunmaktadır.

Darülaceze kurulum tarihi olarak tarih sorularında sıklıkla çıkan soru da 20 Ocak 1896 yılı itibariyle kurulmuştur. Din ve mezhep farkı gözetmeksiniz kimsesiz dışarıda kalan çocuklara sahip çıkılarak el becerileri geliştirilmek ve sanat öğretilmek amaçlı, bakıma muhtaç ve engelli kişilerin rahat etmeleri için Devlet destekli ve kendi imkanları ile ihtiyaç giderilme esasına göre faaliyet göstermektedir.

Bu yazımızda Darülaceze hakkında kısa bilgi verdikten sonra Darülaceze ne zaman kuruldu bununla ilgili olarak tarih bilgimizi tazeledik.

Ayet;

Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler. (İnsan – 8)

Yahut şiddetli bir açlık gününde kendisiyle yakınlığı olan bir yetimi yahut yerde sürünen bir yoksulu doyurmaktır. (Beled – 16)

Hadis;

“Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teala onu mutlaka cennete koyar”. (Tirmizî, Birr 14.)

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir