Adrasan Nerede ve Nasıl Gidilir? – Her Şeyden Biraz

Adrasan Nerede ve Nasıl Gidilir?

Antalya, yaz aylarında tatil denildiğinde Türkiye’de akla gelen ilk yerlerdendir. Adrasan’da Antalya’da en çok ziyaret edilen, muhteşem doğası, masmavi denizi, eşsiz sahili, bakir koyları ve turizm işletmeleriyle muhteşem bir tatil beldesidir.

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan Adrasan, Musa Dağı eteklerinde konumlanmaktadır. Olimpos-Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan bu eşsiz tatil beldesi Antalya’da en güzel kumsallara sahip olan yerlerden biridir.

Adrasan’ın ismi 1960’lı yıllarda Çavuşköy olarak değiştirilse de herkesin zihninde, kalbinde Adrasan olarak anılmaya devam etmektedir.

Adrasan Nerededir?

Musa Dağı’nın eteklerinde bulunan iki kilometrelik bir kumsala sahip olan ve bu kumsalı yay gibi çevreleyen mekanların olduğu Adrasan, bozulmamış doğası ile eşsiz bir tatil beldesidir. Adrasan, Antalya’nın en gözde yerlerinden biri olan Olimpos’a da oldukça yakındır. Adrasan, Kumluca İlçesine 30 km, Antalya İl Merkezine 95 km, Kemer İlçesine 55 km, Olimpos bölgesine ise 15 km uzaklıkta yer almaktadır.

Adrasan’a Nasıl Gidilir?

Adrasan’a özel aracınızla veya şehir içi otobüsler ile ulaşabilmeniz mümkündür. Özel aracınız ile Antalya merkezden Kemer istikametine doğru gitmelisiniz. Kemer’i geçtikten sonra yaklaşık 55 kilometre süren yolda sırasıyla Çamyuva, Faselis ve Tekirova’yı geçip Olimpos-Çavuşköy sapağından sola dönmeniz gerekir. Buradan sonra 23 kilometrelik bir yol katedip Adrasan beldesine ulaşırsınız.

Adrasan’a şehir içi otobüs ile ulaşmak için Antalya şehirlerarası otogarına gitmelisiniz. Otogarda bulunan terminaldeki ilçeler terminalinde Kumluca ilçesine giden otobüslere binmelisiniz.

Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’da gezilecek yerler denildiğinde herkesin aklına öncelikli olarak gelen yer Adrasan’ın eşsiz plajıdır. Plajın bir bölümünde çevre koylara tur düzenleyen tekneler sıralanmıştır. Plajın kumu ince tanelidir ve plajın çocukların denize rahatlıkla girebileceği ideal bir derinliği ve su sıcaklığı vardır.

Adrasan Çayı’nın her iki yanında su kıyısında yer alan işletmeler misafirlerine birbirinden etkileyici lezzetler sunmaktadır. Ağaçların arasında bulunan işletmeler taze sebze, meyve ve et ürünleriyle hazırladıkları yemekleri misafirlerine doğal güzellik eşliğinde yeme imkanı vermektedir.

Adrasan tekne turları ise son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle çok popüler olan Suluada başta olmak üzere Çıralı, Olimpos, Ceneviz Koyu, Korsan Koyu gibi yerlere turlar düzenlemektedir.

Adrasan’a gidenlerin kesinlikle Olimpos Antik Kenti, Olimpos Sahili ve Çıralı’ya uğraması gerekmektedir. Her biri özel araçla yalnızca 20-25 dakika uzaklıktaki bu yerler hem Antalya’nın hem de Türkiye’nin en gözde turizm merkezleri arasındadır. Yanartaş ve Likya Yolu’da Adrasan’a gidenlerin deneyimlemesi gereken iki etkileyici yerdir.

Adrasan’da Ne Yenir?

Adrasan masmavi denizi ile meşhur bir yerdir. Buraya geldiğinizde ilk olarak taze balıkların tadına bakmalısınız. Özellikle Adrasan Çayı boyunca suyun üzerinde kurulu olan restoranlarda balık yiyebilirsiniz.

Çay üzerinde kurulu olan oteller ve restoranlar alakart olarak hizmet vermektedir. Balık, deniz ürünleri, et yemekleri, ızgaralar ve daha birçok seçenek sizleri beklemektedir.

Arikanda River Garden Restoran da tavsiye edilebilecek mekanlar arasındadır. Koyun diğer ucundaki Chill House Lounge ise yine lezzetli yemekleri ve özellikle de İncir Tatlısı ise ilgi gören mekanlardandır.

Saide Cafe & Restaurant’ın samimi ortamı, menüsü ve özellikle de hamburgeri denemeye değerdir. Mavi Kahve ise yine en çok tercih edilen mekanlardan biridir. Adrasan sahili boyunca yürürken karşılaşacağınız gözlemeciler, kafeler ve restoranlar sizin için farklı alternatifler oluşturmaktadır.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir