Yurtdışı cep telefon kullanımı – Her Şeyden Biraz

Yurtdışı cep telefon kullanımı

Merhabalar, bu yazımızda yurtdışı telefon kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. İşiniz icabı veya turistik geziler için yurtdışına çıkıyorsanız yurtdışında telefon kullanımı son yıllara kadar sıkıntılı bir aşamadaydı.

Hatta şöyle diyebiliriz Türkiye sınır bölgelerinde, Antalya Kaş bölgesinde bile yurtdışı hat kullanımı Roaming yani dolaşıma girerek kabarık faturalar ödeyebilirsiniz. Bu nedenle telefonunuz sınıra yakın bölgelerde dolaşıyorsanız bu özelliği kapatmanızı tavsiye edebiliriz.

Şimdi yurtdışına çıktığınızda veya çıkmadan önce ne yapmak gerekiyor bunu sizlerle beraber kurgulayalım, tasarlayalım.

İlk soru yurtdışında cep telefonu kullanacak mısınız? Mutlaka kullanılacaktır bana göre hatta internet bile kullanacağınız için cep telefonunu yurtdışı kullanımı için açtırmanız gerekecektir. Yok telefona gerek duymuyorum diyorsanız saten bu yazımızı okumaya da gerek yok.

Bir otelde kaldığınızda veya kaldığınız yerde kablosuz ağ Wi-Fi ağı üzerinden bağlanarak interneti ücretsiz kullanabilir hatta telefon aramalarınızı WhatsApp üzerinden, Skype üzerinden sesli aramalar yaparak kullanabilirsiniz.

Mutlaka cep telefonu ve mobil internet kullanımı için dediğimiz gibi yurtdışı kullanımı için mobil telefonu dışarıya açtırmanız gerekecektir.

TURKCELL;

Kullandığınız telefon operatörü Turkcell hattı ise hattınızı yurtdışı kullanımı için açtırmak gerekiyorsa bunu Turkcell.com.tr website üzerinden hesabınızla girerek Hesabım > Ayarlar adımları üzerinden yurtdışı kullanımı için açtırabilirsiniz.

Bunu aynı zamanda mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Turkcell’in yurtdışı kullanımı için 49 ülkede kullanmak üzere GÜNLÜK 39 TL ödemeyle yurtiçi paketinizi kullanma imkânı sunmaktadır.

Eğer aynı tarifeniz bitti ve internet kullanımı için internet kullanımı için 1 GB 49 TL ödemek suretiyle kullanabilirsiniz. Daha ayrıntılı olarak “https://www.turkcell.com.tr/yurt-disi/yurt-disinda-kullanim/yurt-ici-tarifeniz-otomatik-olarak-yurt-disinda-da-gecerli” adresi üzerinden Turkcell Yurtdışı hat kullanımı okuyabilirsiniz.

VODAFONE;

Gsm operatörü olarak Vodafone telefon hattı kullananlar için yurtdışı kullanımı açtırmak için *121# tuşlamak suretiyle telefonu yurtdışı kullanımı için açtırabilirsiniz. Ayrıca ROAM AC yazıp 7048’e SMS göndererek de açabilirsiniz.

Vodafone de RED paketi kullananlar için extra ücret ödemeden yurtdışı aramaları yapabilmektedir. Bunu daha ayrıntılı olarak Vodafone resmi sitesinden “https://www.vodafone.com.tr/VodafoneRoaming/Yurtdisini-Arama.php adresi üzerinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

TURK TELEKOM;

Türk Telekom hattı kullananlar için yurtdışı kullanımı etkinleştirmek için AC yazın 555 göndermeniz halinde yurtdışı kullanımı açılacaktır. Bunun haricinde *150# yazarak da etkinleştirebilirsiniz.

Turk Telekom yurtdışı paketlerini incelemek için “https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/sayfalar/tarifen-yurtdisinda.aspx” adresi üzerinden ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Cep telefonu yurtdışı kullanımı için yapmanız gereken ilk önce hattınızı yurtdışı kullanımı için açmak olacaktır. Daha sonra kendinize göre yurtdışı paketi seçerek fazla fatura ödemenizi engellemek olacaktır.

Paketi seçtikten sonra sınırlama koymanız olacaktır. Böylece kabarık fatura ödemelerinin önüne geçmek olacaktır. Yurtdışı görüşmelerde Türkiye’yi arayacaksanız +90 olarak telefon numarasının önüne kodu yazmanız gerekecektir.

Bunlara dikkat ederek cep telefonunuzda yurtdışı görüşmelerini yapabilirsiniz. Yurtdışı hattınızı kullanımı kapatmak için telefonun ayarlar kısmından Roaming ayarı kapatmanız gerekmektedir.

ROAMİNG AYARI NASIL KAPATILIR?

İOS işletim sistemli İphone kullanıyorsanız telefonun yurtdışı dolaşımını kapatmanız gerekecektir. Bunun için Ayarlar > HÜCRESEL > SEÇENEKLER > ULUSLARARASI DOLAŞIM bu ayarı kapatmanız yeterli olacaktır.

Android telefon kullanan kullanıcılar için AYARLAR > KABLOSUZ AĞLAR > MOBİL AĞLAR > VERİ DOLAŞIMI SEÇENEĞİ bu ayarın önündeki kutucuğu kaldırınız.

Böylece telefon hattınız uluslararası aramalar için kapatılacak. Fakat görüşme yaptığınızda telefon faturalarınız kabarık gelmemesi için operatörünüz ile irtibata geçiniz.

Bu konumuzda cep telefonunu yurtdışında nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımız sadece bilgilendirme yapmak için yazılmıştır. Konumuz hakkında sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir