SUV Segmenti Nedir? – Her Şeyden Biraz

SUV Segmenti Nedir?

Dünyada ki nüfusun artması ile beraber araç sayısındaki üretim ve de çeşitlilik de bir hayli artıyor. Otomobiller, otobüsler, tırlar, kamyonetler derken bir de SUV adında bir model piyasalarda kendini göstermeye devam ediyor. İngilizce de ki açılımı Sport Utility Vehicle anlamına gelirken Türkçe karşılığı ise Spor Amaçlı Taşıt anlamına gelmektedir.

SUV Segmenti Ne Demek ;

Bu segment araçlar kamyonet özelliğine sahip bir yolcu taşıma aracı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yük çekme özelliğine de sahiptir. Bu tür araçlar hem station wagon hem de minivan kategorilerini bir arada içeren türlerdir. Ayrıca normal asfalt yol dışında arazi şartlarında da zorlanmadan seyahat yapılmasını kolaylaştırır.

Birkaç ülkede bu segmentteki araçlara arazi aracı, dört çeker ya da 4WD gibi türler de denilmektedir. Fakat SUV segmenti araçlar dört tekerlekten de çekiş gücüne sahip araçlar değildir. Aynı zamanda bütün 4WD segmenti yolcu araçları da SUV segmentine girmez.

Bazı SUV kategorisi içerisinde yer alan araçlar off – road özelliğine de sahiptir. Fakat bu özellik SUV lar için geri planda kalan bir özelliktir. Birçok SUV un 2WD, 4WD yüksek çekiş ve de 4WD düşük çekişten birinden diğerine geçme tarzında bir özelliği yoktur.

Bu tarz araçların karoserleri de diğer binek araçlara kıyasla daha yüksek ve de daha geniş kalmaktadır. Bu yüzden motorlarını daha yüksek hacimli yaparlar bu yüzden de yakıt tüketimi fazla olur.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir