Şapel ne demek – Her Şeyden Biraz

Şapel ne demek

Merhabalar, bu yazımızda şapel kelime anlamı olarak nedir, ne demek bunları sizlere bu makalemizde açıklayacağız.

Bu kelimeyi ilk kez Konya Sille de zaman müzesi şapel olarak duymuştum. Biraz farklı bir kelime olan dilimize biraz uzak kalan şapel kelimesi ne an anlama geliyor bununla ilgili olarak sizlere hemen açıklamaya geçeceğiz.

Sille merkeze 8 km mesafe olan eski bir Rum köyüdür. M.Ö. 8 ile 7 yüzyıl öncesinde Firg uygarlığı kalıntıları bulunmaktadır. Bu köyde Aya Elenia Kilisesi de bulunmaktadır. Bu kiliseye bakan tepe de ise bir küçük şapel bulunmaktadır.

zaman müzesi şapel

Günümüzde burası Zaman Müzesi Şapel olarak eski Osmanlı zamanından kalma zamanla ilgili saatler, güneş saati olmak üzere birçok eski eser sergilenmektedir. Bizim asıl konumuz olan şapel nedir? Hemen bununla alakalı olarak bu bilgileri verdikten sonra açıklamaya geldi.

ŞAPEL NEDİR?

Yukarıda konudan çıkarak kilisenin karşısında bulunan tepede bulunan şapel Hristiyanların tapınak veya kutsal alan, kilise içinde bir azize adına ayrılmış küçük ibadet yerleridir.

Bu ibadet alanları kırsal alanlarda, yol kenarında dinsel ihtiyaçları gidermek için, mum yakma ve ibadet etme yeridir.

Kısaca şu şekilde diyebiliriz kilise dışında küçük ibadet haneler olarak söyleyebiliriz. Şapel kelime anlamı olarak bu şekilde araştırma yapan kullanıcılara bilgilendirme vermeye çalıştık. Bu konuda sizlerin de katkısı varsa sayfamız altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir