Paraflama Nedir Paraf Atmak Nedir? – Her Şeyden Biraz

Paraflama Nedir Paraf Atmak Nedir?

İnsanlarım hukuki işlemler için kullandığı sembole imza denmektedir. Yasal olarak geçerliliği olan imzayı tüm hukuki, ekonomik işlemlerimiz de kullanmaktayız. Paraf ise imzaya nazaran herhangi bir hukuki geçerliliği olmayan semboldür. Paraf herhangi bir resmi belgeyi gördüm ve onaylıyorum anlamına gelen semboldür. Hukuki olarak bir geçerliliği olmadığı için herhangi bir resmi işlemde de geçerliliği kabul edilemez.

Paraf atma ne demek?

Paraflama kısacası resmi bir belgeyi okudum anlamında onaylamak için kişilerin kullandıkları bir iz olarak tanımlanabilmektedir. İmza ile paraf arasındaki en büyük fark imza resmi bir işlemde geçerliliği olan bir işlemken paraf resmiyeti olmayan bir izdir. Paraf isminizin baş harfi ve soy isminizden oluşmaktadır. Örnek olarak Kemal Atatürk’ün imzası olarak bildiğimiz isimin baş harfinden ve soy isimden oluşan iz aslında paraftır.

Paraf atma nedir?

Paraf nasıl atılır denildiğinde, imza gibi resmi belgelerde geçerliliği olmadığı için paraf atarken tereddüt etmenize gerek yoktur. Parafı istediğiniz gibi kullanabilmeniz mümkündür. Paraf ile imza arasındaki fark resmiyettir ve resmi belgelerdeki geçerliliktir. Paraf hukuki olarak geçerliliği olamayan bir iz olduğu için kullandığınız yerlerde de geçerliliği olmayacaktır.

İmza atarken imza attığımız kağıt ya da belgeler çok önemli olup mutlaka bu belgeleri okumamız gerekirken paraf atma işlemin de böyle bir şeye dikkat etmenize gerek yoktur. Parafın resmi olarak bir geçerliliği olmadığından paraflama işleminin atıldığı yer de çok da önemli değildir.

ademocut

BENZER YAZILAR

1 Comment

  • paraf atma nedir? , paraflama ne demek için başarılı anlatım teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir