İkinci El Araba Alım Satımda Sıklıkla Kullanılan Kelimeler – Her Şeyden Biraz

İkinci El Araba Alım Satımda Sıklıkla Kullanılan Kelimeler

Günümüzde ikinci el alım ve satımlar oldukça yaygın bir hale gelmiştir ve bu ikinci el alım satım için insanlar pek çok farklı site üzerinden alış veriş yapmaktadırlar. Alım satım için ikinci el araç alımı siteleri bulunmaktadır. Alım ya da satım yapacağınız eşyanın ya da aracın fotoğrafını bu sitelere koyarak aracın modeli hakkında bilgi vererek fiyatını belirterek aracın satımını yapmanız mümkündür. Bu siteler sayesinde artık insanlar daha çok sayıda kişiye ulaşabildikleri için araç alım satımlarını daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. İkinci el araba alımı satımında sıklıkla kullanılan bazı kelimeler bulunmaktadır.

Bu kelimler genellikle araç ile ilgili terimler ya da kişilerin kullandıkları satış terimleridir. Bu kelimelerden biri muayer kelimesidir. Kelime anlamı olarak bu kelime önerilen eşya anlamına gelmektedir. Beğenilmediği zaman değişimi mevcut olan kelime anlamına da gelmektedir. Araç için bu kelime kullanıldığında ise alıcının arabadan memnun kalacağı anlamında kullanılmaktadır.

İkinci el araba alım ve satımda en çok karşımıza çıkan cümle ise doktordan temiz kullanılmış kelimesidir. Kişilerin mesleğini de belirterek ikinci el araç pazarı ortamında daha kolay araç satımı gerçekleştirdikleri görülmüştür. Bunun için kişiler artık mesleklerini de belirterek araç satımlarını gerçekleştirmektedirler.  İkinci el araba alımı satımı için pek çok farklı kelime pazarlama stratejisi için kullanılmaktadır.

Özellikle araçlarda boya var mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aracın kaza sonucunda boyasının hasar görüp görmediğini öğrenmek için sorulan bir sorudur. İkinci el arabaların alımında ve satımında alıcıların genellikle kullandığı kelimelerden biri de bir avuç civatadır. Bu söz ile arabanın değerinin fiyatından daha düşük olduğunu belirtmek için fiyat düşürmek için kullanılır.

İkinci el araba alımı satımı için insanlar genellikle site üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeyi tercih etmeyi canlı canlı görmek istediklerinde araba pazarlarını tercih etmektedirler. İkinci el araba pazarı ile hem daha kolay pazarlık yapabilirsiniz hem de araçları yakından görerek ne kadar hasarlı olup olmadığını da tespit edebilmeniz de mümkündür. En çok araba pazarların da pazarlık sırasında kullanılan bazı kelimeler bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları da abi yemin ederim orijinal, boya var mı, anlatmaya gerek yok o aracı bilen biliyor, gözbebeğim satışta, tam binilecek araba, muayer araç gibi daha pek çok farklı kelime kullanılmaktadır. Bu ikinci el araç alım ve satımı için sıklıkla kullanılan daha pek çok farklı söz bulunmaktadır. Genellikle kişiler aracın durumundan daha iyi olduğunu belirtecek kelimeler ile aracın satımını hızlandırıp bir an önce araca alıcı bulmak için bu tarz kelimler tercih etmektedirler.

Alıcılar ise boya ve aracın orijinal olup olmadığını sorarak fiyat konusunda araç sahibine indirim yaptırabilmek için bu tarz kelimeler ile aracı daha düşük bir fiyattan almaya çalışmaktadırlar. İkinci el araba alım ve satımlarında sıklıkla kullanılan kelimeler denildiğinde muayer, boya orijinal mi, motor ne durumda gibi farklı sorular sorulmakta ve kelimeler kullanılmaktadır.

Arabanın iyi durumda olduğunu belirtmek için de ekmek var bu arabada, tam binilecek araba gibi cümleler ,le arabanın iyi durumda olduğu belirtilmektedir. İkinci el araba satarken en çok kullanılan kelimeler genellikle temiz, sahibinden, hasarsız, boyalı, yürüyen aksağanlarında sıkıntı yok, döşemelerin durumu nasıl gibi kelimeler çok fazla kullanılmakta olup arabanın genel özellikleri belirtilmektedir. Özellikle ikinci el araba alınırken kilometresi çok fazla sorulmakta olup, değişen parçasının olup olmadığı da önemli bir faktördür.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir