Hangi Matkap Ucu Neyi Deler – Her Şeyden Biraz

Hangi Matkap Ucu Neyi Deler

Benim’de bu konu’da acemi olduğum ve zaman zaman iş görmek için kullandığım Matkap ile evde iş görmek için , satın aldığım uçlar acaba rengine göre ne iş görür merak ettim bir araştırma ile bunu sizlere paylaşacağım şimdi matkap ucu olarak üç farklı renk kullanılıyor bu renkli uçlar ise ;

Sarı Renkli matkap ucu

Bu sarı matkap ucu nerede kullanılır diye sorarsak ;  otomotiv , sanayi sektörlerinde kullanılan bu uç Demir , Metal Malzeme delmek için kullanılmaktadır. Bu uçlar çelik uçludur uçları taşlanmış sivri uçlar’dır.

sarı matkap ucu

Bu matkap uçları genel’de sivri olurlar ve taşlanmış olurlar bunlar sert metalleri delmek amaçlı kullanılır . Asıl olarak uçlara bakarak ayırt edebiliriz. yukarıda örnek resimde olduğu gibi sivri uçlar metal matkap uçlarıdır. Aşağıdaki örnekler ile kıyaslama bilirsiniz.

Gri Matkap Uçları

Gri Matkap uçları veya Beton matkap uçları genelde uçları , metal matkap uçlarına göre biraz daha küt bir yapıdadır.

 

beton matkap uçları

yukarıda örnek resimde olduğu gibi metal matkap uçlarına göre kıyaslama yapabilirsiniz. Bu tür uçlar beton , duvar , fayans türü malzeme delinmesinde kullanılır.

Beyaz Matkap Uçları

ahşağ matkap uçu
Genelde beyaz renk’de olan ve diğer uçlara göre biraz daha farklı bir uç yapısına sahip olan Ahşap delmek üzerine kullanılırlar.bu tür uçlar ahşap delmeyi daha uygun ve düzgün delmek için tasarlanmıştır.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir