Full HD Ne Demek? – Her Şeyden Biraz

Full HD Ne Demek?

Artık her yerde karşılaşıyoruz Full HD kelimesi ile. Fakat çoğu kişi bunun ne anlama geldiğini bilmiyor ve de Full HD nedir? Diye merak ediyor. HD, İngilizce kökenli bir kısaltmadır ve açılımı da High Definition anlamına gelir. Türkçeye çevirecek olursak da Yüksek Çözünürlük anlamına gelir. Özellikle sinema salonlarında kullanılan bu sistem görüntüleri daha net ve daha gerçekçi görmemize yarar. Zaman içerisinde televizyonlarla beraber Full HD evlerimizin içerisine kadar da girmiştir.

FULL HD Nedir?

HD yayınlar genelde 720p ya da 1080p olarak karşımıza çıkar. Full HD ne demek? Sorusunun cevabı da işte tam olarak burada çıkıyor. Full HD yayın 1080p yayın anlamına gelmektedir. 720p yapılan bir yayına göre de oldukça kalitelidir. Aradaki bu kalite farkını evlerimizde yer alan televizyonlardan çok rahat bir şekilde fark edebiliriz.

Full HD hangi teknolojide kullanılır? Sorusu aslında çok geniş kapsamlı bir sorudur. Ful HD sistemi sinema filmlerinde, bilgisayar monitörlerinde ve de televizyonlarda kullanılmaktadır. Bu sistemin gelişmesi ile beraber izlediğimiz yayınlardan elde edilen görüntülerin kalitesi çok daha iyi bir noktaya geldi.

Günümüzde artık yeni üretilmekte olan birçok televizyon ve de bilgisayarda Full HD kalitesi kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile ekrana daha fazla piksel sıkıştırılması sağlanır. Bu sayede ekrana güzel bir derinlik, keskinlik ve daha canlı renkler verilmiş olur.

Full HD ekran çözünürlüğü sayesinde 16:9 görüntü formatı ile yüksek görüş açısı da sağlamış olur.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir