Araçta ESP Nedir? – Her Şeyden Biraz

Araçta ESP Nedir?

ESP Nedir ?

ESP sistemi, araçtaki ABS ve ASR gibi duraklama üzerine hazırlanmış mekanizmalar ile uyum içerisinde çalışan bir denge sistemidir. Esp sistemi, halk arasında pek bilinen bir sistem olmasa da aracınızın işleyişi açısından oldukça önemli bir sistemdir. Kısacası ESP, ABS ve ASR ile aynı sistemde çalışır ve bu ikili olmadan ESP’nin varlığının hiçbir anlamı yoktur. Peki ya bu az çok adını duyduğumuz ESP ne işe yarar ?

 

ESP Nasıl Çalışır ?

Eğer ESP nedir sorusunun cevabında ESP ile ilgili yeterli bilgiyi elde ettiğinizi düşünüyorsanız gelin bu sistemin işleyişini inceleyelim. ESP, pek duyulmayan bir mekanizma olduğu için ESP ne işe yarar, ESP nasıl çalışır gibi konularda halkın pek bir bilgisi yok. Ancak bu alanda uzmanlaşmak isteyen veya sektör gereğince bu alanda çalışan kişiler ESP ile ilgili az çok bilgi sahibiler.

ESP, sürüş destek açısından araçların belirli bir düzen ile ilerlemesini sağlayan bir sistemdir. Örneğin aracınız ile kaygan bir zeminde ilerliyorsunuz. Bahsettiğimiz sürüş destek sistemi olmasa aracınızın kayması ve kaza yapmanız işten bile değil. Aracınız her ne kadar kaymaya meyilli olsa da EPS devreye girerek aracın dengesini sağlar ve kayma oranlarını en aza indirir.

ESP Oluşturan Parçalar Nelerdir ?

Elektrik kontrol üniteleri, tekerlekteki hız algılayıcılar, ABS sistemindeki algılayıcılar, yanal algılayıcı ve direksiyon açı algılayıcılar ESP’te bulunan parçalardır. Bu parçalardan gelen geri dönüşe göre aracınız daha dengeli ve düzenli bir şekilde hareket eder.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir