Mevlana Müzesi Sanal Tur İle Gezintiye Çıkın – Her Şeyden Biraz

Mevlana Müzesi Sanal Tur İle Gezintiye Çıkın

Hz. Mevlana asıl ismi Muhammed Celaleddin dir. Hz. Mevlana Afganistan’ın Belh şehrinde dünya gelmiştir. Hz Mevlana Konya’ya gelişi 1212 – 1213 yıllarından doğduğu şehir’den ayrılması ile Konya’ya yoluculuğuna başlamıştır.

 

Hz. Mevlana 17 Aralık 1273 yılında Gözlerini yummuş Hakka yürümüştür. Mevlana’nın ölümü yeniden Doğum günü olarak Şeb-i Arüs olark her yıl anılmaktadır.

Mevlana Müzesi ( Mevlana Museum ) ,  Hz Mevlana’nın Babası Sultanül-Ulema Bahaeddin Veledin yanına defnedilmiştir. Mevlana Müze’sinin yapımına 1274 yılında dört ayaklı fil ayağı denilen güney yönü kapalı olarak türbe yapıldı. Turkuaz renkli çiniler ile kaplıdır.

Mevlana Müzesi yıllık ziyaretçi sayısı Türkiye’de en çok ziyaret edilen üçüncü Müze ‘dir. 2014 yılı istatistiklerine göre 2,075,000 civarında’dır. Mevlana Türbesi  Konya’da her yıl ziyaretçilerini beklemekte girişler ise ücret‘sizdir.

Yolunuz Düştüğünde mutlaka ziyaret etmelisiniz eğer’ki yolunuz bu tarafa düşmüyor ise Mevlana Türbesini Sanal Gezi ile Ziyaret edebilir , Panorama olarak 3D ile tur atabilirsiniz.

360 Derece Gezebileceğiniz Bu Sanal Ortam’da Kültür Bakanlığı’nın Sanal Müzeler Sayfasından Gezebilir sizde görebilirsiniz.

MEVLANA SANAL GEZİNTİYE HEMEN BAŞLA 

Arama Tags & Etiket ;

Yandex Sanal Tur , Mevlana Müzesi Sanal Gezinti , Mevlana Türbesi Sanal Tur , Mevlana Ziyaret , Mevlana Doğum ve Ölüm yılı

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir