Lagün Nedir – Her Şeyden Biraz

Lagün Nedir

Merhabalar, bu yazımızda pek de duymadığınız bir kelimenin anlamından bahsedeceğiz. Lagün kelimesi nedir, anlamı, manası nedir merak edenler için bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Coğrafya dersinde veya açtığınız bir haritada karşınıza çıkabilme ihtimali vardır. Lagün coğrafi bir terimdir. Lagün ne demek sorusuna kısaca Deniz Kulağı adı verilmektedir.

LAGÜN NE DEMEK

Konumuzun başında da dediğimiz gibi haritadan, uydudan bakıldığında kulağı andırdığı için Deniz Kulağı adı verilmektedir.  Bunlara en iyi Türkiye’den örnek verecek olursak Fethiye Ölü Deniz ve Bey Melek Lagünlerdir.

BEY MELEK LAGÜNÜ

ÖLÜ DENİZ LAGÜNÜ

Yukarıda sizler için verdiğimiz iki örnekte görüldüğü gibi denizle bağlantılı farklı bir göl, deniz gibi aynı zamanda da denizden farklı kulak şeklini andırdığı için Lagün olarak ifade edilmektedir.

Denizdeki dalgalar tarafından oluşturulan kıyı birikim şekillerdir. Kıyı akıntılarında Lagünlerin oluşumunda etkileri vardır.

Bu konumuzda Lagün Coğrafya konusunda meraklıları için örnekleri ile Lagün ne demek, Lagün nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Lagün kelime anlamı ve örnekler vermek için yorumlardan bizimle sizde paylaşabilirsiniz.

KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

ademocut

BENZER YAZILAR

1 Comment

  • Lagün nerede diye soracak olursak sizin verdiğiniz örneklerin dışında Mercan adalarında olabileceği gibi Türkiye Lagün Terkoz gölünde, Küçük Çekmece Göllerini örneklemeyi ayrıca yapabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir