E-İmza Nedir? – Her Şeyden Biraz

E-İmza Nedir?

elektronik ortamda kişinin doğruluğunu ispatlayan ıslak imza gibi yerine geçen dijital imzaya e-imza denir? Diğer adı ile Nitelikli Elektronik Sertifika ( NES ) adı da verilmektedir.

Normal atılmış ıslah imza gibi hukuki değere sahip olan e-imza ile elektronik ortamda kurumsal yazışmalarda kullanılmaktadır. Başvurular kimlik doğrulaması için kullanılmaktadır. 5070 Kanuna göre el ile atılan imzalara eş değer altında tutulmaktadır.e-imza mali mühür

 

e-imza çalışma mantığı kısa anlatmak gerekirse. e-imza için başvuru süreci ile usb bellek biçiminde aparat verilmektedir. Daha sonra bunun kurulum süreci ile başlamaktadır. e-imza başvurucu yaptığınız firmaların resmi sitelerinde kurulum anlatılmaktadır.

bu aparat ile birlikte birde size pin kodu verilecektir. başvuru yaptığınız kurumsal yazışmalarda başvuru yapılacak yerlerde e-imza ile başvuru yap gibi seçenekleri bulacaksınız burada usb belleği yakıyorsunuz ve imzalama işini bellek sayesinde atarak işleme devam ediyorsunuz. Böylece başvurunuz kabul olup olmadığını hata almazsanız başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

e imza için ptt ve yetkilendirilmiş özel kurumlardan başvuru yapılmaktadır.

Arama Tags & Etiket ;

e imza nedir , e-imza nedir , elektronik imza ne işe yarar , mali mühür , e-imza nerelerden alınır , e-imza işlemleri , e-imza sertifikasyonu , elektronik imza nedir

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir