Domain Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır? – Her Şeyden Biraz

Domain Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain İngilizce bir kelime olup Türkçe alan anlamına gelmektedir. Domain web siteleri için kullanılmakta olup adres çubuğuna yazdığımız sitenin adıdır. Domain seçimi yapılırken kesinlikle Türkçe karakterlere yer verilmemek ile birlikte genellikle küçük harflerden oluşmak zorundadır. Yani İngilizcede bulunmayan hiçbir harfi kullanamazsınız. Tamamen İngilizce alfabeye göre düzenlenmiştir. Domain nedir? Domain nasıl satın alınır? Gibi sorularınız için kısacası domain internet sitesi alanıdır.

Domain nasıl satın alınır?

Diyelim ki bir web sitesi oluşturacaksınız bunu için ilk olarak domain oluşturmanız ve satın almanız gerekmektedir. Peki ya Domain nedir? Domain nasıl satın alınır? Domain satın alabilmeniz için ilk olarak web hosting sunucu barındırma sistemine ihtiyaç duyulur. Domain yani alan adınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bunun içinde küçük harfler ile ve Türkçe karakterler kullanmadan yapmanız gerekmektedir. Domain belirlendikten sonra bir internet uzantısı ile kullanıma hazır hale getirilir. Web hosting kullanmadan başka bir şekilde Domain alabilmeniz mümkün değildir. Bunun içinde web hosting şirketlerine yıllık olarak bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Bu ücretler ise şu şekildedir; Domain nedir? Domain nasıl satın alınır? 2.000 dolar ile 25.000 dolar arasında paketler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 15.000 ve 90.000 dolar aralığında da fiyatlar bulunmaktadır. Siz kendi bütçenize göre en uygun olan fiyatı belirleyip bir web hosting şirketinden domain satın alma işleminizi kolaylık ile gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Uzantıları ;

En çok kullanılan domain uzantıları ; com, net, org, biz, edu, org bunlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte domain uzantıları ne anlama geliyor bununla ilgili konumuzu inceleyebilirsiniz. Bununla ilgili sorularınız olursa yorumlar kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir