deniz plajlarında sarı kırmızı mavi bayrakların anlamı nedir – Her Şeyden Biraz

deniz plajlarında sarı kırmızı mavi bayrakların anlamı nedir

Merhabalar, bu konumuzda denizlerde plajlarda gözünüze çarpan sarı flama, kırmızı flama, sarı kırmızı flamaların anlamı nedir, hangi manaya gelir, ne demek bunlara bu yazımızda açıklık getirmeye çalışacağız.

Ülkemizde veya Yurtdışında tatil için gittiniz ve güzel manzaralar, plajlarda denize girerek tatilin tadını çıkarmak istersiniz bazı tatil planlarında gireceğiniz denizin kumlu, çakıl, derinliği bunun yanında iyi yüzme bilmeyenler için plajların güvenliği mutlaka seçimlerde kriter olarak ön planda tutulmaktadır. Bizimde bu konumuzda hangi plajların güvenli olup olmadığını plajlarda asılı olarak dalgalanan sarı renkli bayrak, mavi bayrak ve sarı mavi bayraklar anlamları ile sizlerde güvenli olup olmadığını kısaca bahsetmeye çalışacağız.

PLAJDA SARI KIRMIZI BAYRAK NE DEMEK

Girdiğiniz plajda sarı kırmızı bayrak gördüğünüzde o plajda Cankurtaran vardır ve güvenli olarak denize girebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Yine önemli olarak dip not söylemek gerekirse yüzme bilmiyorsanız yanınızda birisi olmadan fazla açılmamalı ve deniz çok dalgalı ise denize girmemeniz de fayda vardır.

Denizde sarı kırmızı bayrak anlamı bu şekilde ifade edilmektedir. Cankurtaranlarda plajda bilinirliği için üzerlerinde sarı kırmızı cankurtaran elbisesi ile dikkat çekmektedirler.

PLAJDA SARI BAYRAK NE DEMEK

Girdiğiniz denizde sarı bayrak gördüğünüzde bunun şu anlama geldiğini ifade edebiliriz. Cankurtaran var ama denize girmek risklidir. Plajda sarı bayrak anlamı bununla birlikte deniz aşırı dalgalı, rüzgarlı olarak söyleyebiliriz.

Plajda rüzgârgülü, rüzgâr çorabını kontrol ederek denize girmekten çekinin deniz yatağı, bot kullanmaktan uzak durunuz.

Plajda sarı bayrak ne demek, anlamı nedir, manası bu şekilde yazımızda ifade edebiliriz. Bunun dışında diğer bayrak, flama olarak mavi renkli bayrak ne anlama gelir?

PLAJDA MAVİ BAYRAM NE DEMEK

Mavi bayraklı plajlarda bazı kriterleri yerine getirildiğinde mavi bayrak almayı hak edilmektedir. Hiçbir kar amacı gütmeyen Foundation for Environmental Education- Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilmektedir.

Çevre yönetimi, can güvenliği, yüzme suyu kalitesi vs. bir çok kuralı yerine getirildiğinde mavi bayrağı hak dilmektedir. Girilebilecek en iyi plaj ödülü diyebiliriz.

Türkiyede mavi bayraklı plajların listesi 2018, 2019 ve sonrası için “http://www.mavibayrak.org.tr/tr/Default.aspx”  adresi üzerinden takip ederek nerelerde olduğunu ve hangi plajlar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Denizde mavi bayrak ne anlama gelir konusunda kısa açıklama yaptıktan sonra diğer konumuz olan kırmızı bayrak ne anlama gelir?

PLAJDA KIRMIZI BAYRAK NE DEMEK

Kırmızı renkli bayrak anlamı ne, cankurtaran yok, denize girilmesi riskli anlamındandır. Cankurtaran çalışma saatleri beach ve otellerde 10:00 – 18:00 arasındadır. Bazı plajlarda, koylarda cankurtaran olmadığı gibi bazı denizlerde sular hırçınlaşmaktadır. Bu nedenle girilmesi son derece tehlike arz edebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz cankurtaran bayrakları olarak yukarıda verdiğimiz anlamlara gelmektedir. Bunun dışında plajda siyah bayrak, siyah beyaz bayrak bayraklarda vardır.

 

İLGİLİ ARAMALAR;

Plajda mavi bayrak ne demek, plajda mavi renkli bayrak anlamı nedir, denizde mavi bayrak, plajda mavi flama ne demek, sarı kırmızı bayram nedir, sarı kırmızı bayrak ne anlama gelir, sarı kırmızı bayrağın anlamı ne demek, plajda sarı bayrak, plajda sarı bayram ne demek, denizde sarı bayrak ne demek, sarı bayrak, kırmızı sarı bayrak, mavi bayrak, siyah bayrak, siyah beyaz bayrak

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir