cbr dosya uzantısı nedir ve nasıl açılır – Her Şeyden Biraz

cbr dosya uzantısı nedir ve nasıl açılır

Bilgisayarda bilindik dosya uzantılarını açmak oldukça kolaydır, bir mp3 müzik dosyasını , winamp veya media player ile bir jpg dosyasını paint bile açılabileceğini herkes bilmektedir.

Doc, xls, png, txt gibi çok bilinen dosyalar dışında birde hiç duymadığımız dosya uzantıları vardır ki bunlar ne dosyası hangi programın dosyası olduğunu bilmeyiz bile bunlardan biri de .cbr uzantılı dosya diyebiliriz.

Bu dosyayı açmak için hangi program kullanılır, hani program ile açılır veya .cbr dosyası ne demek hemen akıllara bu soru gelmektedir. Şimdi bu konumuzda bizde cbr dosyası nasıl açılır bu dosyayı açmak için kullanılan programlar, yazılımlar nelerdir bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

CBR DOSYA NEDİR?

İçinde resim dosyalarını olduğu bunlar jpg, png, bmp dosyaların barındığı sıkıştırılmış dosya biçimidir. Genelde çizgi romanlar vb. bu dosya türü ile sıkıştırılır. Cbr, cbz, cbt, cba, cb7 gibi dosya türleri de bu şekildedir.

CBR DOSYA AÇMA

Cbr uzantılı dosyaları açmak için sıkıştırma programı olan Winrar yazılımı ile kullanabiliriz. Winrar yazılımı kullanarak .cbr dosyasını açmak için kullanacağımız program olarak bunu tercih edebiliriz.  cbr uzantılı dosya açma işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Winrar sıkıştırma ve uzun boyutlu dosyaları partlara ayırmak için kullanılan ideal bir yazılımdır.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir