Klavyede Sigma { Σ } işareti nasıl yapılır? – Her Şeyden Biraz

Klavyede Sigma { Σ } işareti nasıl yapılır?

Bu konumuzda sigma işareti veya diğer adıyla toplam işareti klavye nasıl yapılır? Konusunda siz matematik, geometri veya diğer hesaplama üzerine araştırma yapan, uğraşanlar için sık kullanılan bu özel sembolü pc klavyesinde oluşturacağız.

Bilgisayar klavyesinde özel simgeler ve genel olarak kullanılan semboller sık kullanılan simgeler klavye üzerinde ctrl, shift, alt veya fn tuşu yardımı ile kolaylıkla çıkarılabilir. Fakat klavyede olmayan özel karakterleri ise karakter eşlem ya da ascii kod tablosu yardımı ile kolaylıkla bulabiliriz. Bu konumuzda sigma sembolü ( toplam sembolü ) klavye üzerinde olmadığı için karakter eşlem tablosu üzerinden nasıl yapılır bunu anlatacağız.

Sigma Simgesi Nasıl Yapılır?

Hesaplamalarda kullanılan bu simgeyi excel üzerinde de toplamalarda kullanılan bir buton olduğu için göz aşinalığı vardır. Karakter eşlem tablosu üzerinden yapabilmek için bu tabloyu açmak ile işe başlayacağız.

  • Win+R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır
  • Bu pencereye “charmap” komutunu yazınız.
  • Tablomuz açılacaktır.
  • Yazı Tipi : Ms Gothic şeklinde ayarlayın.

Sigma simgesi ( toplam simgesi ) için Unicode karşılığı U+03A3 şeklindedir. Bunun için unicode’a git : yazan kısma 03A3 yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu özel işareti kopya yapıştır ile excel, Word yada zengin metin belgesine kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz.

[ayirac]Σ[ayirac]

Bunun dışında bu işler uzun gelir diyorsanız yukarıda simgesi kopya+yapıştır ile kullanabilirsiniz. Bu tür simge, sembolleri emoji kütüphanesi üzerinden bulabilir ve istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Sigma işareti nasıl yapılır? konusunda sorunlarınız için sayfamızda yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir