Klavyede Sayı Simgesi № nasıl yapılır? – Her Şeyden Biraz

Klavyede Sayı Simgesi № nasıl yapılır?

Bu konumuzda klavyede bulunmayan özel simgelerin nasıl yapılacağı hakkında siz takipçilere bilgi vermeye çalışacağız. Bu konumuzda sayı işareti olan № simgesi nasıl klavyede yapılır? Bunu anlatmaya çalışacağız. Bazı işaretler sıklıkla kullanıldığı için klavyede kısayol olarak bulunmaktadır.

Klavyede bulunan bu işaretleri genel olarak ctrl, shift, alt, altgr ve laptop pc’lerde fn tuşu yardımı ile özel simgeleri yapabiliriz. Bu konumuzda ise bilgisayar klavyesinde bulunmayan bazı özel karakterleri karakter eşlem yada ascii kod tablosu kullanarak yapacağız.

Sayı Sembolü klavyede kısayolu olmadığı için bizde “Karakter Eşlem” tablosu üzerinden yaparak istediğiniz alanda Excel, Word, Metin belgesi üzerinde kopyala yapıştır şeklinde kullanabilirsiniz.

Pc’de sayı işareti nasıl yapılır?

№ sembolü klavyede oluşturmak için karakter eşlem tablosu kullanarak yapacağız. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek numara simgesi yapalım.

  • Win+R tuşlarına birlikte basıyoruz.
  • Çalıştır penceresi açılacak bu pencereye
  • charmap komutunu yazıyoruz
  • Karakter Eşlem tablosu açılacaktır.

klavyede sayı işareti yapmak için unicode U+2116 karşılığıdır. Yapı tipi olarak Constantia olarak seçiniz ve unicode’a git : yazan yere 2116 kodunu yazdığınız da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bundan sonraki adımda Seç+Kopyala yaparak istediğiniz Excel, Word, Metin belgesine kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz.

[ayirac][ayirac]

numara simgesi № ayrıca bu alandan kopyala yapıştır ile istediğiniz alanda yine kullanma şansınız vardır. Bunun dışında sayı sembolü için bu şekilde yapabileceğiniz gibi klavyede yapamadığınız diğer özel karakterler için emoji, smiley, iconlar için Emoji Kütüphanesi üzerinden faydalanabilirsiniz.

Sizinde istediğiniz ve yapamadığınız emojiler için yorumlar bölümünden tarafımıza bildirebilir ve özel karakterler için destek alabilirsiniz.

ademocut

BENZER YAZILAR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir